This website requires JavaScript.

Можливості порталу

Easy Markets - конструктор для отримання аналітичних звітів за розділами порталу:

Дзеркальна статистика

Про проблему
Товари
Країни
Порівняння цін
Динаміка порівняння цін
Куди зникають гроші та товари в зовнішній торгівлі?...
Товари, які відправлені з однієї країни, повинні з’явитися в іншій. Але по дорозі їх кількість і вартість можуть значним чином змінитися завдяки фальсифікаціям.
Схеми, які найчастіше застосовуються:
Стисло про проблему:
Незаконне переміщення грошей та товарів через кордони сьогодні є актуальною проблемою для багатьох країн світу. Його масштаби для країн, що розвиваються, несуть загрозу їх сталому економічному розвитку.
Один з основних способів, що використовується – це навмисна фальсифікація даних в інвойсах зовнішньоекономічних контрактів: зміна кількості товарів, кодів товарів, їх вартості. Це призводить до великих втрат державного бюджету від зменшення надходження мита та ПДВ, звуження бази оподаткування податком на прибуток, сприяє незаконному переміщенню прибутку в офшори.
Порівняння статистики двох країн дозволяє визначити, в яких групах товарів і в яких країнах, дані процеси найбільш поширені, оцінити масштаб такого явища в Україні.
Методичні зауваження:
1. Порівняння здійснюється на рівні 6 знаків класифікатора УКТЗЕД можливо порівняти між собою статистику зовнішньої торгівлі всіх країн світу.
2. Існує проблема асиметрії торгових даних.
Три об’єктивні причини невідповідності статистики двох країн:
 • Однією з основних причин асиметрії статистики торгівлі між двома країнами є принцип ООН з визначення країни-партнера в експорті та імпорті.
  При експорті країна-партнер – це країна призначення, а при імпорті – країна походження.
  В імпорті України враховуються товари, які вироблені в країні-партнера (походять з країни-партнера), в тому числі відвантажені з території інших країн, тобто непряма торгівля або реекспорт.
  Наприклад:
  Згідно української статистики в 2019 році в Україну було імпортовано китайських мобільних телефонів в кількості 4 319 тис. шт.
  В тому числі: з території Китаю 336 тис. шт.; з території третіх країн 3 982 тис. шт. (Гонконгу – 2 млн. шт.; Німеччини – 1,5 млн. шт.; Чехії – 0,5 млн. шт.; тощо).
  При цьому, Китай надав дані про експорт в Україну в 2019 році 1 316 тис. шт. телефонів (без Гонконгу).
  З метою коригування було додано критерій в українську статистику імпорту: країна походження прирівняна до країни відвантаження.
  В нашому випадку з телефонами (країна походження Китай дорівнює країні відвантаження): імпортовано в Україну 336 тис. шт.; експортовано з Китаю 1 316 тис. шт.
 • Асиметрія, яка пов’язана з різницею в часі фіксації ЗЕД-операції митними органами країн-партнерів.
  Вантаж, який було експортовано в іншу країну наприкінці року, може прийти в країну-партнер в наступному році. Це, в першу чергу, стосується поставок з віддалених країн.
  До 10% відхилення даних митної статистики країн-партнерів можна віднести до цієї причини.
 • Асиметрія, яка пов’язана з умовами поставки.
  В міжнародній статистиці імпорт рахується на умовах CIF, а експорт – FOB.
  Це впливає на порівняння вартості і розрахункові ціни.
  Наприклад, на порталі Easy Markets розглядається показник «вартість імпортованих товарів за ціною експорту з країни-партнера»: кількість імпортованого в Україну товару множимо на ціну FOB. Фактично, ця розрахункова вартість повинна бути ще збільшена на вартість страхування та перевезення вантажу.